muzzz.plPraca nad sobąNauka › Historia oświetlenia…

Historia oświetlenia…

Potocznie lampą nazywa się źródło światła. Niegdyś lampy były gazowe, naftowe, olejne czy benzynowe – dzisiaj królują elektryczne. Głównymi częściami dzisiejszego oświetlenia są oprawki, które służą umocowaniu źródła światła, klosz, abażur, który nakierowuje światło, statecznik oraz zapłonnik.
Lampka olejna była lampą stosowaną najdłużej i najwcześniej. Do miseczki wlewano olej, wsadzano knot i zapalano – taką lampę stosowano już w starożytnym Egipcie. Grecy, Etruskowie i Rzymianie stosowali lampy wiszące oraz stojące – można powiedzieć, że to była zapowiedź żyrandoli. Lampa elektryczna weszła w użycie od połowy XIX wieku. Łatwe i wygodne w eksploatacji wyparły inne lampy. Pierwszą lampą tego typu była lampa łukowa- jak sama nazwa wskazuje światło jest emitowane przez łuk elektryczny powstający między 2 elektrodami.

żyrandole szczecin

Żyradole zawsze piękne

Gdy Thomas Edison wynalazł żarówkę (chociaż projekt znany był wcześniej) – oświetlenie elektryczne stało się bardzo popularne. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia! Żyrandole Szczecin to współcześnie znak dobrobytu – nowoczesne oświetlenie przybiera raczej minimalistyczne formy, ale wciąż ceni się tradycyjne wzornictwo. W klasycznych wnętrzach żyrandole Szczecin wyglądają imponująco – nie zastąpią je modne dzisiaj taśmy LED. Piękny żyrandol to dekoracja sama w sobie.

Współczesne żyrandole szczecin stanowią piękną dekorację. Nowoczesne oświetlenie jest minimalistyczne, dlatego do klasycznych wnętrz pasują duże i ozdobne lampy.

Powiązane artykuły

Żarówki ledowe i energooszczędne
Żarówki ledowe i energooszczędne
Oświetlenie jest nieodłącznym elementem mieszkań. Dlatego dbamy, by designerskie... (dalej...)

Warto poczytać