muzzz.plZdrowie&Uroda › Kiedy nasze zęby potrzebują pomocy protetyka

Kiedy nasze zęby potrzebują pomocy protetyka

Ubytki w jamie ustnej dotyczą lub dotkną każdego, oczywiście regularne wizyty u dentysty a także pielęgnacja zębów i jamy ustnej z pewnością to opóźnią, ale nie zawsze to się udaje. Ze względu na to zapotrzebowanie rozwinęły się niektóre dziedziny stomatologii estetycznej i protetyki. Ta ostatnia choć, coraz częściej odrzucana i traktowana jako coś niewygodnego i niezbyt przyjemnego, przez wiele lat była jedynym wyjściem dla osób, których jama ustna potrzebowała wypełnienia. Protezy zębowe cieszyły się sporą popularnością także ze względu na ich niewysoki koszt i łatwy dostęp do nich. Wiele osób odwiedzało protetyków i decydowało się na całościowe bądź tylko częściowe protezy.

protetyka

Niewygodne, ale potrzebne protezy

Korzystanie z protetyki i jej zasobów nie jest może zbyt wygodne i przyjemne, jednakże wiele osób nie miało innego wyjścia i musiało poszukać jakiegoś rozwiązania. W takiej sytuacji protetyka jak najbardziej się sprawdzała, ale wymagało to również sporo wysiłku i cierpliwości. Często samo przyzwyczajenie się do noszenia protezy było dość uciążliwe, a nawet bolesne w niektórych przypadkach. Niestety niektórzy musieli zrezygnować z protezy i albo pozostać bez zębów, albo poszukać innej alternatywy. Z czasem więc zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań, dzięki postępowi i rozwojowi medycyny i stomatologii estetycznej powstała implantologia.

Protetyka kontra implantologia

Na początku do implantologii podchodzono z pewną nieufnością i lękiem, protetyka miała już ugruntowaną pozycję, ludzie ją znali i w jakiś sposób już akceptowali, dlatego implanty powoli wnikały w świadomość społeczeństwa. Wciąż więc protezy cieszyły się większą popularnością, także ze względów finansowych, które często decydowały o dokonanych wyborach. Protetyka powoli traciła na zainteresowaniu, ale jedno jest pewne, jeszcze długo będzie potrzebna i z pewnością jeszcze wiele osób skorzysta z jej zdobyczy. Protezy zębowe jeszcze długo będą wybierane przez sporą część społeczeństwa, pomimo niewygody i pewnych niedogodności. Z pewnością koszt takiej protezy będzie bardziej przyciągał niż dość kosztowne implanty, choć ich wygląd jest z pewnością bardziej atrakcyjny niż tradycyjna proteza.
 

Powiązane artykuły

Stomatologia ciągle się rozwija
Stomatologia ciągle się rozwija
Stomatologia to dziedzina medycyny, która znacznie się rozwinęła –... (dalej...)
Stomatolog, którego nie trzeba się bać
Stomatolog, którego nie trzeba się bać
Stomatolog to zawód, który w dużej mierze został sprywatyzowany.... (dalej...)

Warto poczytać