muzzz.plPraca › Porady prawne, czyli adwokat czy radca prawny?

Porady prawne, czyli adwokat czy radca prawny?

Jeżeli potrzebne nam porady prawne, do kogo powinniśmy się zwrócić? Pomoże nam adwokat czy radca prawny? Jakie są różnice między tymi dwoma zawodami?

Różnice między zawodami

Adwokat to wolny zawód, który regulowany jest przez prawo o adwokaturze. Daje ona podstawę do funkcjonowania samorządu adwokackiego, którzy przeprowadza egzaminy o aplikacji. Porady prawne i pomoc prawna to więc zadania adwokata. Do jego obowiązków należy też sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz co najważniejsze – występowanie przed sądem i urzędami, gdzie adwokat reprezentuje klienta.

porady prawne łódź

Co robi radca prawny?

Jego zawód jest również regulowany ustaw, ale tym razem jest to ustawa o radcach prawnych. Zgodnie z tym, co jest w niej zapisane radca prawny również może udzielać pomocy prawnej. Skoro on także oferuje porady prawne, to jaka jest różnica? Radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Tylko adwokat może bronić klienta. Radca prawny nie ma mocy by reprezentować swojego mocodawcy w sprawach który mają charakter karny. Jeżeli szukamy jedynie porady prawnej – możemy zgłosić się do osób, które wykonują jeden z tych zawodów. Jeżeli jednak czeka nas sprawa w sądzie – jedynie adwokat będzie mógł nam pomóc.

Adwokat działa samodzielnie

Do niedawna radcowie prawni nie mogli także występować w sprawach rodzinnych (na przykład rozwodowych). Teraz jednak mają taką możliwość. Warto zaznaczyć, że radca prawny zatrudniony jest na podstawie stosunku pracy do konkretnego przedsiębiorcy. Adwokaci, którzy uprawiają wolny zawód, mogą jedynie funkcjonować jako wspólnik spółki czy prowadzić działalność indywidualną.

Jeżeli potrzebne są nam porady prawne łódź sprawdźmy kancelarię, która mieści się przy ul. Sienkiewicza 47, lok. 112, 90-009 Śódź. Kancelaria zajmuje się między innymi prawem pracy czy cywilnym.

Powiązane artykuły

Jakiej pomocy prawnej potrzebują osoby rozwodzące się?
Jakiej pomocy prawnej potrzebują osoby rozwodzące się?
Coraz częściej słyszymy o tym, jak wiele małżeństw kończy się rozwodem.... (dalej...)
Studia prawnicze na polskich uczelniach
Studia prawnicze na polskich uczelniach
Prawo jest jednym z tych kierunków, które cieszą się bardzo dużym... (dalej...)
Jak zostać prawdziwym adwokatem?
Jak zostać prawdziwym adwokatem?
Każdego roku coraz większa liczba młodych ludzie decyduje się na podjęcie... (dalej...)
Porady prawne – dla kogo i od kogo?
Porady prawne – dla kogo i od kogo?
Codzienne życie często sprawia, że spotykają nas niespodzianki. Czasem są... (dalej...)

Warto poczytać